About Competition
ĒRGĻU CENTRS un apkārtne
Pastaigu pa Ērgļiem var uzsākt Ērgļu centra stāvlaukumā.
Vietā, kur tagad ir novada domes ēka, līdz 1944. gadam atradās 1864. gadā celtā Ērgļu luterāņu baznīca. Ar strūklaku, skaisto skatu pār dambi priecē Ogres upes ieleja. Upes kreisajā krastā slejas teiksmām apvītais, vēsturiskais Skanstes pilskalns. Pārejot gājēju tiltu, nonākam senatnīgajos Vecajos jeb Blaumaņa kapos, kuros atdusas novada dižgari – rakstnieks Rūdolfs Blaumanis, dzejnieks Jānis Grots, mūziķu Jurjānu dzimta, kā arī daudzi dažādu laiku vēstures liecinieki. Pa Blaumaņa ielu gājiens var turpināties uz galveno pagasta maģistrāli – Rīgas ielu, lai krustojumā tālāk dotos pa Parka ielu. Un tad klāt Livonijas laiku liecinieks – Ērgļu viduslaiku pilskalns, kurš rakstos minēts jau 1341. gadā. Pils celtniecību uzsāka bruņinieki Tīzenhauzeni un pabeidza to 1397. gadā. Vēstures notikumu līkločos no varenās pils gan palikušas vairs tikai drupas. Pilskalna galā atrodas koka lapene, kas ļauj baudīt brīnišķigu skatu uz Ogres upes līkločiem. Pils teritorijā uzstādītas skulptūras "Ērgļu sargsuņi", kas ir kādreizējo Ērgļu viduslaiku pils saimnieku Tīzenhauzenu dzimtas dārgumu sargātāji. Parka teritoriju var izstaigāt pa lielākām un mazākām taciņām, baudot dižo koku burvību, priecājoties par ainavām. Parkā atrodas bērnu rotaļu laukums un āra trenažieri pieaugušajiem. Ogres upi var šķērsot pa šūpojošo gājēju tiltiņu.
Visu var sākt no jauna, un nekas nav neiespējams, nokļūstot Ērgļu stacijā. Ja būsiet iepriekš vienojušies, jūs sagaidīs pats stacijas saimnieks Māris Olte, iepazīstinās ar vietas vēsturi, teritoriju un piedāvājuma aktivitātēm. Zeme, Gaiss, Uguns, Ūdens – tie ir 5-10 km gari maršruti, ko piedāvā dabas pētnieks, aicinot aizraujošu piedzīvojumu pilnā ceļojumā. Kontakttālrunis + 371 29482824; +371 29692200, www.stacija.eu .
SIA “Mailīšu fabrika” darbnīcā apvienotas dažādos laikos gatavotas stelles: trizuļu stelles, sviru stelles, Latvijā izgudrotās un patentētās divu veidu Viļumsona stelles – t.s. 20.gs.datorstelles, un programmējamās stelles – t.s. 21.gs.datorstelles. Apmkelējot darbnīcu iepazīsieties ar audumu ražošanu un dažādo tehnoloģiju. Kontakttālrunis +371 28622820.
Iegriežoties Podnieku nama darbnīcā “Ķenguru” mājās , mālu meistars jūs iepazīstinās ar virpošanu uz podnieka virpas. Papildus iespējama trauku apgleznošana, rotu darināšana, gleznošana dabā, dūcekļu un bungu būvēšana un dažādu mūzikas instrumentu spēlēšana pie ugunskura podnieka un koka tēlu sabiedrībā. Kontakttālrunis +371 29188891.
Aizraujošā aktivitāte - Disku golfs ir piemērota visu vecumu cilvēkiem. Atšķirībā no tradicionālā golfa, disku golfā lidojošais šķīvītis jātrāpa speciālā grozā. Spēle notiek dabīgā vidē - mežā , pļavā, parkā, kur koki, krūmi, pakalni kalpo kā šķēršļi metienam. Ērgļu pusē šo spēli var izbaudīt trīs parkos:
- DiscGolfPark, kontakttālrunis +371 26470400
- Atrakciju parks "BRAKU TAKAS" , kontakttālrunis +371 29429125; +371 28601065; +371 29227102
- "ĒRGĻU GAISA SPĒKI", kontakttālrunis +371 26480909
R.BLAUMAŅA MEMORIĀLAIS MUZEJS “BRAKI” un tā apkaime
Ērgļu novads ir lepns ar savu novadnieku - latviešu literatūras klasiķi Rūdolfu Blaumani. R. Blaumaņa memoriālais muzejs „Braki” aicina iepazīties ar atjaunotu zemnieku sētu, kurā pirms vairāk nekā 100 gadiem dzīvojis ievērojamais noveļu, stāstu un lugu rakstnieks. Senajās ēkās izvietoti senie darbarīki, sadzīves priekšmeti, apskatāmas tematiskas izstādes. Muzeju var apmeklēt bez maksas vai iepazīt gida pavadībā. Jaukas ir pastaigas pa teritorijas takām dabā. Kontaktinformācija: +37164871569, +37126498099, www.braki.lv
Sekojot norādēm caur Braku meža joslu nonāksiet pie īpatnējs dabas veidojuma - apaļas bedres ar ieslīpu malu ziemeļrietumu daļā jeb Braku krātera. Tas varētu būt radies tāpat kā visi citi Braku apkaimes pauguri un gravas ledus laikmetā, vai arī ar savu atšķirīgo veidojumu cēlies kosmiskas parādības – meteorīta sprādziena rezultātā. Ģeoloģiskie pārbaudījumi vēl nav veikti, tāpēc katrs varam ļauties fantāzijas lidojumam, vai šī krāterveida bedre izveidojusies izkūstot kvartāra ledājiem vai tai ir kosmiska izcelsme.
BRĀĻU JURJĀNU MEMORIĀLAIS MUZEJS “MEŅĢEĻI”
Brāļu Jurjānu muzejā „Meņģeļi” var izstaigāt sētu, aplūkot dzīvojamo māju, klēti, stalli un pirtiņu, taciņas, kur bērnībā skraidījuši vēlākie mūziķi, komponisti un mežradznieki – brāļi Jurjāni. Noteikti ieaudiet dzīparu apmeklētāju kopējā grīdas celiņā, iemēģiniet ieskandināt metāla pūšamos instrumentus un izbaudiet brāļu Jurjānu radīto klasiskās mūzikas skanējumu. Tad kāpiet kalnā un apsēdieties pie 1998.gada Dziesmu un deju simbola – Gaismas riteņa. Lejā būs redzamas mājas un skaistais Pulgošņa ezers. Izbaudiet klusumu un mieru, kur pirms 160 gadiem šī skaistā dabas elpa mūziķus brāļus Jurjānus atmodinājusi mūzikai. Muzeja apmeklējums ir bez maksas, bet ir pieejams arī gida pakalpojums. Kontaktinformācija: tel.nr. +371 29431659, http://jurjanumuzejs.blogspot.com/
VELNA KLĒPIS UZ NĀRUŽAS UPĪTES
Virzienā Rīga-Ērgļi, jau novada teritorijā, Kaķaragā var pamanīt uzrakstu “Velna klēpis” , kas norāda virzienu, kur meklēt dabas objektu uz Nāružas upītes. Nāruža ir neliela upīte, kuras gultne ir pilna ar lieliem, zaļu sūnu apaugušiem akmeņiem, kas varētu būt saripojuši upītē no abām gravas pusēm. Akmeņainā upītes gultne — Velna klēpis — ir ap 100 m gara, ap 30 m plata, ar 4–5 m stāvo nogāžu kritumu. Visbagātākā upīte ar ūdeņiem ir pavasarī un lietus periodā, kad ūdens virs akmeņiem sagriež baltas putu vērpetes.
AKMEŅUPĪTES ŪDENSKRITUMS
Akmeņupītes jeb Veģerupītes ūdenskritums ir dabas objekts, kam 2000. gadā piešķirts statuss - ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis. Akmeņupīte ir Ogres labā krasta pieteka, tai ir liels relatīvais kritums – 70 m garā posmā tā nokrīt apmēram 10 m. Upītes gultne pilna lieliem apsūnojošiem akmeņiem ar bagātīgu sūnu floru. Ejot uz Akmeņupīti pa Ogres upes stāvo krastu, paveras aizraujoši skati uz Brāžu krācēm un upes ieleju.
Akmeņupītes ūdenskritums ir iekļauts Valsts aizsargājamo dabas objektu sarakstā. Tas nozīmē, ka cilvēki, kas apmeklē šo vietu, ir aicināti izturēties pret dabu un tās pieminekļiem ļoti saudzīgi.
SAUSNĒJAS PAGASTA BAGĀTĪBAS
Sausnējas (tās senākais nosaukums Sausene) centrā, vecajā muižas mājā atrodas Sausnējas pagasta vēstures muzejs „Līdumi” , kur, iepazīstot pagasta vēsturi, varēs ielūkoties arī rakstnieka un pedagoga Valda jeb Voldemāra Zālīša (1865 -1934), grāmatas „Staburaga bērni” autora, piemiņas istabā. Muzejā skatāmi materiāli par Sausnējas un Liepkalnes pagasta vēsturi, par kultūras un sadzīves tradīcijām, par Sausnējas ievērojamākajiem cilvēkiem. Muzejā iekārtotas etnogrāfisko priekšmetu, mūzikas instrumentu, seno darba rīku ekspozīcijas, pieejama V.Strūves meridiāna loka ģeodēzisko punktu piemiņas monētas "Sestukalns" kaltuve un interaktīvais stends "Strūves ģeodēziskais loks".
Muzeja apmeklējums ir bez maksas, bet ir pieejams arī gida pakalpojums. Muzejs atrodas "Līdumos", Sausnējā, Sausnējas pagastā. Kontakttālrunis : tālr. +371 64829534, +371 20243405.
Braucot pa līkumainajiem, kalnainajiem ceļiem, Sidrabiņu pusē var iegriezties Radošas atpūtas pagalmā „Tiltiņi" izstaigāt dabas taku un uzzināt par bīstamībām mežā, kā arī piedalīties kādā darbnīcā, uzkalt sev laimes amuletu vai piemiņas monētu “Sestukalns. “Kandžas Laboratorijā” ir iespēja izzināt grādīgā dzēriena tapšanas procesu, nodegustēt piecus dzērienus, kā arī pagatavot savu džinu! Kontaktinformācija: tālrunis +371 28330027, www.kandzaslabratorija.lv , iepriekšēja pieteikšanās.
Piemājas saimniecībā “Griezītes” iepazīsieties ar alpaku dzīvesveidu, sastapsieties ar dzīvniekiem, uzzināsiet, kā visveiksmīgāk tikt pie alpaku vilnas izstrādājumiem. Tālrunis +371 28693785, iepriekšēja pieteikšanās, komunikācija angļu valodā.
217 m augstajā Ziestu (Sestu) kalnā var ieraudzīt UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā iekļauto Strūves meridiāna loka punktu, kuru astronoms F.G.V.Strūve izmantoja kā vienu no meridiāna loka uzmērīšanas triangulācijas galvenajiem punktiem. Strūves ģeodēziskais loks ir unikāls 19.gadsimta objekts astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstībā, kas ne tikai atkārtoti apstiprināja I. Ņūtona hipotēzi, ka mūsu planēta ir saplacināta no poliem, bet arī sniedza novērojumus Zemeslodes izmēru noteikšanai līdz satelītu ērai sākumam 20. gadsimtā.
JUMURDAS PUSES KRĀŠŅUMI
Jumurdas pagasts savu stiprumu rod 27 pakalnu aizvējā. Dabas mātes veidotās ainavas skatīt var doties ar velosipēdu vai pastaigas solī. Dāsni spēcinošu vitamīnu devu gūstam no Palšu purva krājumiem - sēnēm, brūklenēm, dzērvenēm. Pastaiga pa dižajiem mežiem, purvu, viršu nomierinošais aromāts palīdzēs sakārtot domas, rast iedvesmu.
Īpaši romantisku noskaņu var sajust Jumurdas muižā, kas divus gadsimtus bijusi Tīzenhauzenu dzimtas īpašums. 19.gs. otrajā pusē Jumurdas muiža nonāk Tranzē dzimtas īpašumā. Muižas parkā, zem dižajiem ozoliem, var sarīkot kopīgu pasēdēšanu, ieklausīties putnu sveicienos, rast dvēselisku baudījumu no Jumurdas ezera ainavām. Uzkāpjot muižas ūdenstornī, sajūtam lepnumu par savas zemes košumu. Apkārt esošais klusums, miers, dabiskums izkrāso ikdienu, dod enerģiju.
Jumurdas pagasta Vējavā paceļas viens no augstākajiem Vidzemes augstienes kalniem – Bākūžu lielpaugurs ar trim virsotnēm – Bākūzis, Egļukalni un Laktukalni.
Stāvot Vējavas, visaugstākā Latvijas kapu kalna (242,3 m vjl.) virsotnē, vērojot brīnišķīgo dabas skaistumu, kas paveras acīm, pārņem neparasta sajūta, kas cilvēka garu paceļ lidojumā virs šī aicinošā, valdzinošā krāšņuma.